• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/bayburtsinavokullari
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905449449903
  • https://www.twitter.com/bayburtsinav
  • https://www.instagram.com/bayburtsinavokullari
  • https://www.youtube.com/channel/UC22m8PV6qsQ2KuOhSTSINEQ
Üyelik Girişi
Facebook
Site Haritası
Takvim

Değerler Eğitimi

Değerler, sosyal hayatı düzenler, bireyler arası bağlılığı artırır. Birlikte yaşayan insanların hangi değerleri merkez alacakları konusunda konuşmaları, fikir birliğine varmaları gerekir. Farklı değerlere sahip kişiler arasında veya kuşaklar arasında oluşan farklı değerlerden kaynaklanan çatışmalar ortaya çıkabilir. Ancak bu çatışmaları da “barışmak, uzlaşmak” gibi başka ortak evrensel değerler yardımıyla çözmek mümkündür.

 
Değerler eğitimi, bireyi, aileyi, yaşadığımız toplumu ve dünyayı tehdit eden risk ve sorunların çözümünde, toplumsal yaşantımızın temel yapısını oluşturan milli, manevi, sosyal, ahlaki ve kültürel değerlerimizden olan Yardımlaşma,  Dürüstlük, Dayanışma, Sevgi, Hoşgörü, Saygı, Misafirperverlik, Duyarlı olma, Vatanseverlik,  Adil olma, Doğruluk,  Paylaşımcı olma, İyilik,  Çalışkanlık, Temizlik vb. gibi kazanımları öğrencilerimize kazandırmaktır.
 
DEĞERLER EĞİTİMİNİN AMACI
 
Değerler eğitiminin amacı, çocuğun doğuştan getirdiği en iyi tarafı ortaya çıkarmak; kişiliğinin her yönüyle gelişmesini sağlamak; insani mükemmelliğe ulaşmasına yardımcı olmak; bireyi ve toplumu kötü ahlaktan korumak ve kurtarmak, bunun yanında iyi ahlakla donatmak ve devamını sağlamaktır.
 
Değerler eğitimi kalbe, zekâya ve iradeye hitap etmeli ve amacı iyiliği sevdirmek, tanıtmak, istetmek olmalıdır. Değerler eğitimi önce çocuğun duyarlılığına hitap etmelidir. Çünkü çocukta duygu, akıldan önce gelir. Çocuk heyecanlı olduğu zaman aklını aydınlatmak da kolaylaşır. Değerler eğitimi, irade üzerinde de etki yapmalıdır.
 
NİÇİN DEĞERLER EĞİTİMİ
 
Okullar sadece akademik açıdan başarılı bireylerin yetiştirildiği kurumlar olarak düşünülemezler. Temel insani değerleri benimsemiş bireyler yetiştirmek de okulun temel misyonları arasındadır. Çağın getirdiği olumsuz durumlar karşısında, okullar öğrencilerine "iyi" tercihler yapabilmek için seçenekler gösterebilmeli ve aynı zamanda bu tercihleri yapabilme stratejilerini sunabilmelidirler. Değerler eğitiminin zorunluluğu insanlar arasında bazı "duyarlılıkların" kayboluşu, gençler arasında bir çok "olgunun" günden güne çoğaldığı eğitimcilerin gözlemleri ve istatistikler ile maalesef doğrulanmaktadır.
 
Tüm bu olumsuzlukları giderebilmek için biz eğitimcilerin ve velilerimizin kaybolmakta olan bazı değerlerimizi çocuklarımıza aşılamamız gerekmektedir.
 
DEĞER EĞİTİMİNİN HEDEFLERİ
 
Öğrencilerde kültürel çoğulculuk kavramını oluşturmak
Kendisini dünya vatandaşı olarak görmesini sağlamak.
İyi karakterli bireyler yetiştirmek.
Öğrencinin kendini tanımasını ve yeteneklerinin farkına varmasını sağlamak.
Öğrencinin yeteneklerini bilgiye dönüştürerek hayata geçirmesini sağlamak.
Bilgiyi doğru kullanan liderlerin oluşmasına katkı sağlamak.
Temel değerleri pekiştirmek.
“DEDE KORKUT KOLEJİ DEĞERLER EĞİTİMİ PROJESİ” YÜRÜTME KURULU ÜYELERİ
 
Okul müdürü
Müdür yardımcıları
Rehberlik servisleri
ÖDDK üyeleri
Sınıf öğretmenleri
 
EĞİTİM FAALİYETLERİ VE UYGULAMALAR 
Proje kapsamında, yürütme kurulu tarafından 15 değer belirlenmiştir. Bu değerler yıl içindeki aylara dağıtılmıştır. 
 
Dede Korkut Koleji Değerler  Eğitimi Projesi Yürütme Kurulu tarafından belirlenen değerler aşağıdadır:
 
EKİM: Sevgi ve Saygı
KASIM: Dostluk ve Arkadaşlık
ARALIK: Hoşgörü
OCAK- ŞUBAT: Vefa - Doğruluk ve Dürüstlük
MART: Vatan sevgisi - Birlik ve Beraberlik
NİSAN: Sabır ve Fedakarlık
MAYIS: Dayanışma - Aile ve güven
HAZİRAN: Yardımlaşma
Dede Korkut Koleji, bu çalışmaları gençlerimize ve geleceğimize büyük bir yatırım olarak görmektedir. Değerlerine sahip çıkan, daha iyi insan olmayı, toplumu, devleti ve insanlığı önemseyen bireyler yetiştirebilmek dileğiyle, Değerler Eğitimi’ne verdiğiniz katkılar için şimdiden teşekkür ederiz.