• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/bayburtsinavokullari
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905449449903
  • https://www.twitter.com/bayburtsinav
  • https://www.instagram.com/bayburtsinavokullari
  • https://www.youtube.com/channel/UC22m8PV6qsQ2KuOhSTSINEQ
Üyelik Girişi
Facebook
Site Haritası
Hava Durumu
Takvim
Hilal ASLAN
haslan.2369@gmail.com
TÜRKÇE SADECE BİR DERS DEĞİLDİR
10/06/2020
Türkçe dersinin yeri bizim için ayrıdır. Çünkü Türkçe dersinde çocuklar Türk dilini ve kültürünü tanımaktadır. Türk dilini tanıyan çocuklara Türkçe dersi Türk kültürünü benimsetmektedir. Türkçe ile ulusal duygular pekiştirilmektedir. Çocuklar yaşadıkları ülkeye uyum sağlayarak toplum içinde etkin olarak hayatlarını devam ettirmektedir. Bir çocuğun okul başarısının en önemli etkenlerinden biri de dil becerisidir. Dil becerisi Türkçe dersinde kazandırılmaya çalışılmaktadır.
Türkçe dersinin diğer bir yönü kültür aktarımına sağladığı faydadır. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları ile ülkemize gelen yabancı turistlere dilimiz tanıtılmaktadır. İncelikleri ve kavramı ile kullanılan Türk dili ile kültür kaynaşması sağlanmaktadır. 
Türkçe Dersi Nasıl İşlenir?
Türkçe dersi farklı başlıklar altında işlenmektedir. Her bir başlık altında çocuk farklı bir özellik kazanmakta ve geliştirmektedir. Türkçe dersi okuma, dinleme, konuşma, yazma ve dil bilgisinden oluşmaktadır ve bu bölümlerin her biri bir diğerini tamamlamaktadır. Bu bölümler çocuklara ayrı ayrı öğretilmekte ve kendilerini geliştirmeleri sağlanmaktadır. İlk olarak okuma ve yazma ile başlayan dersin kapsamı sonradan genişlemektedir. Dilbilgisi, anlatım bozuklukları isimler ve sıfatlar, cümlenin ögeleri gibi konular başlarda zor gözükse de eğlenceli halde işlenince akılda kolayca yer edinebilir. Anlam bilgisi ve dil bilgisi genişleyerek verilen konular arasındadır. Türkçe dersi branşında uzman Türkçe öğretmenleri tarafından verilmelidir. 
Türkçe Dersi Nasıl Anlatılır?
Türkçe dersi işlenirken farklı kaynaklardan yararlanılmaktadır.Ders kapsamında kaynak olarak her zaman bir kitap bulunmaktadır. Öğrencilerin not tutması için defter bulundurmaları ve derse etkin katılım  gerekmektedir. Akıllı tahta, bilgisayar ve tablet gibi elektronik aletlerden faydalanarak ders kapsamı genişletilebilmektedir. Konu sonlarında test türü sorular ile anlatılan konuların pekiştirilmesi sağlanmaktadır.
Bu derste anlam bilgisi kısmı artan sınıfla birlikte genişlemektedir. Dil bilgisinde doğrusal yöntem kullanılmaktadır. 5. sınıflarda temel oluşturulan dil bilgisinin devamı 6. sınıfta, sonrasında ise sonraki sınıflarda genişleyerek verilmektedir. Türkçe dersi, diğer alanların sorularını da anlayabilmek adına muazzam bir önem taşır. Kitap okuma sevgisi aşılanan çocukların okumayı, analitik düşünmeyi, hayal kurmayı da sevmesi su götürmez bir gerçektir. 
   Türkçe bir ders değil ; hayatın kendisidir. İyi bir Türkçe öğretmenine rastlamak hayatta atılan en önemli  adımlardan biridir. 
                          TÜRKÇE ÖĞRETMENİ 
                           HİLAL ASLAN


380 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TÜRKÇE SADECE BİR DERS DEĞİLDİR - 10/06/2020
TÜRKÇE SADECE BİR DERS DEĞİLDİR